Oldalak

2008. október 29., szerda

Alkalmazott mérnöki matematika

Nem tudom, miért hangzik ez a név szörnyen, lehet azért, mert a matematika benne van, de hogy nagyon elrettentő a hallgatókra nézve, az már egyszer biztos.
Nyár közepén támadt az ötlet, hogy legyen egy tárgy ezen a néven (bár mondjuk ez a legkisebb részlet, mégis mindenki itt akad le), melynek lényege, hogy a tanult matematika ismereteket mérnöki alkalmazásokba fekteti. Az lett volna a cél, hogy a matematikára ne úgy gondoljunk, mint egy mumus tárgyra, amit minél előbb le kell küzdeni, hanem úgy, mint egy eszközre, amit akár tetszik, akár nem, minden területen alkalmazni kell valamilyen módon. Szerettem volna, ha van egy olyan tárgy, ahol nem azt mondják, hogy vannak halmazműveletek, meg ehhez egy-két tétel, hanem azt, hogy ez arra jó, hogy itt és itt használd majd később. Ne azt mondja ki, hogy egy 'n'-ed rendű térben (mert soha sem fogsz 3 dimenziónál többet látni) mit jelent a rotáció, hanem mondjuk megmutatni azt, hogy áramlástanban mekkora jelentőssége van, és amikor odakerülsz, ne úgy nézz, mint borjú az új kapura, hanem vedd észre, hogy egy differenciálegyenlet mit jelent, milyen mennyiségek milyen változását...
Dékán úrral beszéltem erről, akinek nagyon tetszett az ötlet (ezt azt hiszem már írtam is), és Zobory István professzor urat ajánlotta, hogy felkarolja az ügyet. Ő ugyanilyen lelkesedéssel állt neki a dolgoknak. Ilyen nézőpontra, mint professzor úr, elméleti matematikusok nagyon nehezen tudnak rávilágítani.
Ráadásul jelenleg - mivel a Kari Tanács még nem fogadta el a tárgyat, - nem jár érte kredit pont. Ellenben nincs számonkérés sem belőle, nem igényel plusz felkészülést nincsenek kötelezettségei (és ezt szeretném, ha majd egyszer elindul a tárgy, akkor sem a teljesíthetetlen számonkérésekről szólna). Egy következménye van: ha valaki bejár, többet fog tudni. És nem úgy kell tekinteni rá, hogy elveszi az időt más tárgytól, hanem úgy, hogy ezzel heti két órával (168-ból 2!) tulajdonképpen a matek kettest a zsebedben érezheted.
Hogy ne csak az elsősöknek beszéljek: nem emlékszel, hogy pontosan hogyan is voltak a lineáris leképezések? Mi a sajátérték vektor?... Itt a lehetőség, minek az érthetetlen jegyzetekkel bíbelődni, ha egyszer el is magyarázzák?!

Mindezek ellenére az elmúlt két alkalommal sajnos senki sem jelent meg ezeken az órákon...

Gyertek el, mert veszíteni nem tudtok vele!

2008. október 27., hétfő

Nyílvános Kari ZH Naptár

Nagyjából egy éve működik karunkon egy ZH naptár, mely a Google Naptár alapjain működik és tartalmazza mindazokat a zárthelyi időpontokat és helyszíneket, amelyekről tudomásunk van.
Eddigiekben úgy működött a naptár, hogy az oktatási felelősünk minden ZH-t felvitt a naptárba, melyekről tudomást szerzett, akár tanszékek által, akár e-mailek útján. (oktatas@kozlekkar.hu -ra küldött levél, mely tartalmazza a képzés nevét (BSc, MSc, osztatlan), tantárgy nevét, ZH időpontját, helyét és esetleges csoportbeosztását).
Amennyiben rendelkezel saját Google Naptárral, úgy lehetőség van arra is, hogy saját naptáradba integráld a nyilvános ZH naptárat, vagy azok egyes eseményeit (ZH időpontok). Sőt a saját naptáradban lévő ZH-ra "meghívhatod a ZH Naptárat" is, így később szerepelhet a közös naptárban is a ZH időpontja. Ez gördülékenyebbé és gyorsabbá teszi az időpontok felvitelét a kalendárba. Ha szeretnél élni ezzel a lehetőséggel kérd a naptár megosztását számodra. (Google Calendaron belül, vagy Google Mail-es cím elküldésével az oktatas@kozlekkar.hu-ra.

2008. október 5., vasárnap

Zh naptár

Egy olyan bejegyzést teszek most, amivel talán sikerül eloszlatnom egy-két kételyt, tévhitet.
Miért nem került ki a Zh naptár eddig a honlapra?
Egyszerű, mégis iszonyatosan idegesítő a válasz: nincsen kész. Szeretném gyorsan leírni, hogy hogyan működik ez a dolog:
Elvileg a regisztrációs hét kezdetéig a tanszékek elküldik azokat az időpontokat, amelyekben szeretnének Zh-t íratni a Kari Tanulmányi Bizottságnak (KTB). Mikor az összes tanszék beküldi az időpontokat, azokat a KTB összegyűjti egy excell táblázatba, és oktatási hetek szerint szétbontja, majd pedig rendezi, úgy, hogy minden TVSZ követelménynek megfeleljen. Ezek szerint a mintatanterv szerint haladóknak nem lehet egy héten 2 Zh-nál több; nem ütközhetnek mintatanterv szerinti tárgyakkal; órarendi blokkot kell biztosítani az első 5 félévben az idegen nyelvek számára; vizsgás tárgyakból nem lehet Zh-t íratni a 13. és 14. héten (tavasszal még el szoktuk érni, hogy Kari napok alatt se legyen Zh).
Általában mindig van ütközés, ilyenkor a bizottság megpróbálja úgy megváltoztatni a táblázatot, hogy a különböző tárgyak számonkérései egyenlő mértékben legyenek "mozgatva".
Amikor ez a táblázat készen van, a KTB elfogadja, majd kiküldi a tanszéki oktatási felelősöknek, akik továbbítják ezt a tárgyfelelősöknek. A tárgyfelelősök megpróbálnak termet szerezni a Zh-khoz, és ekkor jönnek a problémák: vannak olyan karok, amelyekre sokkal többen járnak, mint hozzánk, ezért délelőtti órákban nagyon nehéz termet szerezni például egy 300 fős társaságnak (kb 1200-1500 főnyi termek szükségesek). Ezért ki lett találva az, hogy az órarendbe be van építve heti két ún. Zh írás óra, amikorra le van foglalva 3 nagy előadó. Ezeket az időpontokat a tárgyfelelősök lefoglalják maguknak, így nem kell a szabad terem/szabad oktató problémával foglalkozni.

Ez persze a "mintafolyamat". A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a tanszékek nem küldik el az időpontokat, tisztelet a kivételnek (idén csak a Járműelemek és hajtások Tsz, illetve a Repülőgépek és Hajók Tsz tette meg). Ezért a tavalyi táblázat alapján a Hallgatói Képviselet "készít" egy idei táblázatot, amit aztán KTB ülésen előterjeszt, hogy ezzel se kelljen ott húzni az időt (mivel legalább 100-150 kérvényt is el kell bírálnia a KTB-nek egy ilyen ülés alkalmával). Majd ezek az időpontok ki vannak küldve, utána pedig még legalább 3 hét, mire sikerül egyeztetni minden oktatóval, mivel mindig vannak olyanok, akik kitalálnak egy teljesen más időpontot.

Miért írtam ezt le? Nagyon sok helyről hallottam vissza, hogy oktatók azt mondják, hogy a HK mondja meg, hogy mikor írathat Zh-t. Nem igaz! A HK-nak véleményezési joga van, és ezzel a joggal azt próbálja elérni, hogy a hallgatók folyamatosan tudjanak felkészülni órákra, legyen idejük (legalább egy minimális) a tanulásra.
Példa, hogyan nézne ki a másodévesek Zh-rendje, ha a HK nem ellenőrizné: 1-5. héten semmi, 6. héten 5 Zh, 7. héten 4 Zh, ezekből legalább kettő ütközne. Ennyi számokérésre nem lehet nem hogy normális, de inkább sehogy sem felkészülni, 9ből legalább 3-4 zakó lenne (ha nem több). Akkor az lenne a szöveg, hogy nem tanulunk...

Sajnos 5. oktatási hét kezdődik, és a Zh-k több, mint egy harmadáról nem tudom, hogy mikor kerülnek megírásra. Ezért nincsen még Zh naptár.

2008. október 3., péntek

Miért éppen Stand-up?

Az ősz általában a tradícionális közösségi programokkal telik (Szakestélyek, Kolinapok, Csatabárdásás, Gólyabál), amelyek 1-2 napra koncentrálnak és viszonylag tömörek (2-6 órán keresztül tartanak), de az emberek nem jönnek össze úgy, mint ahogyan tavasszal a Kari Napok miatt, amikor már hetekkel előtte együtt dolgoznak és kialakul a csapat. Elmozdulnak a gép elől, lekapcsolódnak a netről, és beszélgetnek szórakoznak együtt egy cél érdekében.
Persze az Egyetemi Napok összehozza a Kart, (itt is gratulálok a csapatnak, hogy megvédte a kupát), de utána nincs folytatás.
Ritka olyan eseményt teremteni, ami miatt nem csak a kollégiumban lakók, hanem a pestiek és a kolin kívüliek is egy helyre csődülnek.
Egész nyáron mocorgott bennem a gondolat, hogy a stand-up a Kari Napokon Kőhalm Zolival és előtte Maksa Zolival nagy sikert aratott, tehát igény az volna rá.
Az őszi félév szorgalmi időszaka alkalmasnak tűnt a rendszeres fellépésekre, amellyel a közönség tervezni tud, s a kacagás mellé jól esik egy laza vacsi is. Az egész pedig nem tart tovább 2 óránál, amit egy másnapi zh, vagy egy beadandó házi miatt nem kell kihagyni.